Popis charakteru - Eddard Stark

10. září 2012 v 17:42 | Akai |  Charakteristika - Píseň Ledu a Ohně
Dovolte mi představit další popis charakteru z Písně ledu a ohně pro potěšení vašich myslí. A když už to máme pod tématem týdne, trochu tu ty osobnosti rozeberu...
Ráda bych zmínila hlavní důvod, proč Píseň ledu a ohně tak zbožňuji - ano, jsou to dokonale vykreslené postavy, které vybočují z obvyklých stereotypů a přesto se pod ně dají zařadit. Vezměme si právě lorda Starka, kterého se dnešní popis týká. Ned je vlastně klasickým kladným hrdinou všech příběhů, onen rytíř s ctnostnou povinností bránit nevinné panny před krvelačnými obludami, zastánce chudých a bezbraných, prostě takový ten typický "good guy". Ovšem podívejme se na něj zblízka - Ned Stark je lord jak se patří, s povinností soudit, válčit a ano, především zabíjet a ne vždy jen ty klasické evil postavy. Ned je sice spravedlivý, ale i spravedlnost je někdy nespravedlivá, co si budeme povídat. A hlavní rozdíl mezi stereotypním klaďasem a Nedem - ten první vždy vše přežije, následně se usadí a žije šťastně až do smrti.
Kdo další? Vezměme si druhou stranu, intrikánské lordy z Králova přístaviště - kupříkladu Petyra Baelishe alias Malíčka. Typický podrazák a zrádce. Takových už tu bylo, že? A copak se takovýmhle skrz na skrz záporným a sviňským lidem stává v klasickém příběhu? Umírají, většinou na příliš železa v krvi. A co se děje s naším milým lordem Malíčkem? Chytře volí strany a intrikánčí dál až do aleluja... protože takový je, moji milí, i život sám - život je bahno a chodit v něm umí jenom svině.
A ještě mé klasické upozornění na závěr - článek NENÍ kradený z postavy.cz a ani naopak (předpokládám, že to tady vydám dřív, než mi popis schválí na postavách...), je to jeden a ten samý psaný mou rukou na mé klávesnici, díky.Jméno: Eddard Stark
Titul: lord Zimohradu, Strážce Severu, Pobočník krále
Věk: 35 let
Autor: George R. R. Martin
Hraje: Sean BeanLord Eddard Stark, pán Zimohradu a ochránce Severu, přezdívaný Ned, je hlavou rodu Starků ze Zimohradu. V mladém věku se místo svého tragicky zesnulého bratra Brandona oženil s Catelyn Tully, která mu porodila pět dětí - syny Robba, Brandona a Rickona a dcery Sansu a Aryu. Eddard sám má ještě jedno dítě, nemanželského syna Jona se severským příjmením bastardů - Sníh.
Jako většina seveřanů je Ned nejen statečný, přímý a spravedlivý, ale především čestný, Jon je jedinou kaňkou černého inkoustu na zářícím papíře Nedovy cti. Na světě není muže, který by se mu vyrovnal, nikdo není tak oddán povinnostem a službě jako Ned Stark, který je ovšem i milujícím manželem a otcem.

Lord Eddard je poměrně vysoký a statný muž s tmavými vlasy, dlouhým obličejem a šedýma očima. Ve věku třiceti pěti let už mu pomalu začíná šedivět vous, přesto je stále mužem v nejlepších letech.

POZOR!!! NÁSLEDUJÍCÍ ČÁST TEXTU OBSAHUJE VYZRAZENÍ DĚJE!!!

Ned vyrůstal s Robertem Baratheonem pod křídly Jona Arryna, lorda Údolí. Pro Neda se stal Robert nejbližším přítelem a Jon Arryn druhým otcem. Když král Aerys II. Targaryen, řečený Šílený král, povolal Nedova skutečného otce a staršího bratra do Králova přístaviště, kde je odporným způsobem nechal kvůli své paranoie zemřít a jeho sestra Lyanna, zasnoubená s Robertem Baratheonem, byla unesena princem Rhaegarem, Eddard se, již jako lord Zimohradu a hlava rodu Starků, připojil k Robertově rebelii proti trůnu.

Krátce po událostech, jimiž válka o trůn začala, se Eddard místo svého zesnulého bratra oženil s Catelyn Tully, aby pro rebelii zajistil spojenectví rodu Tullyů. Když Catelyn otěhotněla, vrátil se i se svými muži na bitevní pole.

Během války se obě armády střetly v mnohých bitvách, klíčová však byla bitva na Trojzubci, při níž Robert zabil dědice Aerysova trůnu, prince Rhaegara. V té chvíli přišla Targaryenská strana o velmi cennou figurku ve hře a rebelové si připsali důležité vítězství. Nedlouho poté následoval finální, nejdůležitější střet - "bitva" o Královo přístaviště.

Aerys, sžíraný paranoiou a šílenstvím, vsadil v klíčovém momentu na špatného koně. Když lord Tywin Lannister, jenž po celou tu dobu neprojevil loajalitu k žádné ze stran, přitáhl s celou svou armádou k hlavnímu městu, Aerys dal na radu velmistra Pycelleho, skrz na skrz Lannisterského muže, a otevřel městské brány. Tywinovy síly vtrhly do města a vyplenily jej; během plenění byla zabita manželka prince Rhaegara, Elia Martell, i jeho malé děti, zlomem však byla smrt krále Aeryse mečem Jaimeho Lannistera, člena Královské gardy, později právě kvůli této zradě zvaného Králokat. Po této události přijel k vyhrané bitvě i Ned Stark. Železný trůn na něj čekal jako jablko zralé k utržení, jeho čest mu ovšem nedovolila si je vzít a místo toho přenechal vládu Robertovi. S Robertem se ovšem pohádal kvůli zbytečné smrti Rhaegarových dětí, se kterou Robert otevřeně souhlasil.

Eddard proto spěšně opouští město, aby ukončil obléhání Bouřlivého konce. Lordi Roviny v čele s Macem Tyrellem přísahají věrnost Robertovi ihned po Eddardově příjezdu. Osvobozený Stannis Baratheon, který do té doby Bouřlivý konec bránil, se vydává k Dračímu kameni, poslední Targaryenské pevnosti, kde se ukrývá královna Rhaella se svým sedmiletým synem Viserysem a novorozenou dcerou Daenerys. Lord Eddard odtamtud míří k Věži radosti, kde je ukryta jeho sestra Lyanna. Bohužel přijíždí pozdě a nalézá Lyannu na smrtelné posteli. Než jeho sestra zemře, požádá ho, aby jí "něco" slíbil. Doposud nebylo zjištěno, o co ho Lyanna žádala, mnohé teorie však předpokládají, že Lyanna byla v té době těhotná a nepřežila porod. Podle těchto dohadů je Jon Sníh jejím a Rhaegarovým synem a ona prosila Neda, aby se o její dítě postaral.

Když byla válka ukončena a Robert korunován, Ned se i se svou manželkou, synem Robbem a Jonem Sněhem vrací na Sever. Svou zemi opouští až o pár let později při
Greyjoyově rebelii proti Robertovi, ta je ovšem úspěšně potlačena a Ned dostává do opatrovnictví Greyjoyova jediného přeživšího syna Theona, jenž je záštitou jeho loajality.

Od té doby plní Eddard své povinnosti jako Strážce Severu a to až do chvíle, kdy Jon Arryn, který se po Robertově vítězství stal Pobočníkem krále, za podivných okolností umírá. Robert potřebuje nového Pobočníka a jeho jedinou rozumnou volbou je Ned. Král tedy i s polovinou dvora přijíždí na Zimohrad, aby lorda Eddarda požádal o vykonávání tohoto úřadu. Ned se zprvu nechce vypravit na jih a opustit Catelyn a děti, ale když se od Catiny sestry Lysy, vdovy po lordu Arrynovi, dozvídá, že Jon Arryn byl pravděpodobně zavražděn Lannistery, čest ho donutí nabídku přijmout. Přesto je pro něj těžké Sever opustit, zvlášť když jeho syn Brandon pár dní před odjezdem spadne z opuštěné věže a zůstává v bezvědomí. Slib daný králi ovšem platí a tak se Ned se svými dcerami vydává do Králova přístaviště. Starší Sansa byla ještě před odjezdem zasnoubena za prince Joffreyho, následníka trůnu.

Již během cesty se pohádá s Robertem v záležitosti Daenerys Targaryen, přeživší dcery krále Aeryse, která nyní žije v exilu ve Svobodných městech. Její bratr Viserys ji provdal za khala Droga, vůdce čtyřicetitisícové armády barbarů. Robert je přesvědčen, že je nutno se Daenerys zbavit, pokud by totiž Drogovi porodila dědice, mocný khal by vypůjčil pomstou posedlému Viserysovi svou sílu a nová válka by byla na světě. Eddard ovšem odmítá vraždění nevinných, zvlášť když zatím šlo pouze o sňatek. Robert ustupuje a Daenerysina záležitost je odsunuta do pozadí.

Ani po tomto konfliktu není putování do Hlavního města klidná záležitost. Při několikadenní zastávce na hradě rodu Darryů je princ Joffrey při roztržce mezi ním a Nedovou mladší dcerou Aryou pokousán Aryiným zlovlkem, Nymeriou. Arya svou vlčici zažene pryč, protože tuší, že za tento čin ji pochvala nečeká. A vskutku, Joffreyho matka, královna Cersei, požaduje Nymeriinu smrt, ale protože zvíře není nikde k nalezení, má být místo Nymerii zabita její sestra Lady, zlovlk, o kterého se stará Sansa. Tento incident se neobejde bez slz obou dívek, i přes jejich prosby a Eddardovy protesty je však Robertovo rozhodnutí neoblomné. Eddard zabije Lady osobně, aby zlovlk ze severu nezemřel pod ostřím jižanského rytíře. Přestože toto rozhodnutí je nanejvýš vznešené a čestné, Sansa za něj svého otce nenávidí a viní jej z Ladyiny smrti.

Při prvním zasedání Malé rady v Králově přístavišti, jehož se Ned jako Pobočník účastní, jsou před něj položeny obrovské finanční problémy koruny. Královská pokladna zeje prázdnotou a král dluží nejméně polovinu království. I přes tyto dluhy chce Robert pořádat další akci s velkými výdaji - turnaj na počest Nedova jmenování. To Eddard zásadně odmítá, koruna si podle jeho názoru další půjčky není schopná dovolit, bezstarostný Robert však na pořádání turnaje trvá a tak Ned, ač s notnou dávkou nelibosti, souhlasí. Krom finanční tíže a jiných říšských problémů, které musí Ned řesit, se lord Stark pídí po pravdě v záležitosti podivné smrti Jona Arryna.
K tomu do města tajně přijíždí jeho manželka Catelyn, aby mu přivezla dýku, kterou se někdo pokusil zavraždit Brana, zatímco byl upoutaný na lůžko. Podle informací, které jim dá Petyr Baelish, člen Malé rady, přezdívaný Malíček, patří dýka Tyrionu Lannisterovi, bratru královny Cersei. Společně docházejí k závěru, že malý Brandon zřejmě viděl něco, co neměl. Mohla být stejná i příčina smrti Jona Arryna? Catelyn se vrací zpět na Zimohrad a nechává Neda dál pátrat.

Podaří se mu zjistit, že před smrtí lord Arryn vyhledával Robertovy nemanželské děti v Králově přístavišti, rozhodne se tedy jednoho z nich, kovářského učně Gendryho, také navštívit. Z Gendryho odpovědí však moc informací nezíská, lord Arryn se vyptával pouze na jeho matku a otce. Místo toho se k němu šeptandou donáší zpráva, že jeho žena zajala Tyriona Lannistera a nyní ho vězní.

Při další schůzce Malé rady, jíž se pro jednou účastní i Robert, je vytažena na povrch záležitost Daenerys Targaryen. Lord Varys přináší od svých "ptáčků" zprávu o jejím těhotenství. Povídá se, že čeká chlapce. I přes Nedovy hlasité protesty nařizuje Robert její likvidaci. Po tomto incidentu Ned odmítá nadále vykonávat úřad Králova pobočníka a rezignuje.

Ještě před plánovaným odjezdem z Králova přístaviště navštíví další z Robertových bastardských potomků, ani ne roční holčičku Barru. Ani tam ovšem nezíská odpověď. Při odchodu je však zastaven Jaimem Lannisterem, ke kterému se doneslo, že lady Catelyn vězní jeho bratra. Horkokrevný Jaime Neda napadne a Ned ze souboje vyjde s ošklivým poraněním nohy.

Zatímco je lord Eddard raněný, navštíví ho král Robert. Znovu jej s omluvou jmenuje Pobočníkem a pověřuje Neda dočasnou vládou nad Říší, načež s družinou vyráží na lov.
Lord Stark tedy řeší záležitosti Říše a náhodou se dozvídá, že pár dní před smrtí četl Jon Arryn jistou knihu. Ned nepochybuje o důležitosti tohoto faktu a noří se mezi její stránky. Genealogie významných rodů Západozemí je sice nesmírně nudná četba, mezi řádky však Ned nachází šokující odhalení. Poslední díl skládanky zapadá na své místo - každý člen rodu Baratheonů měl černé vlasy, dokonce i nemanželští potomci a děti z ženských linií. A všechny tři děti černovlasého Roberta a zlatovlasé Cersei mají vlasy barvy slunce - pocházejí z tajného incestního poměru mezi královnou a jejím dvojčetem, Jaimem Lannisterem.

Čest Neda nutí oznámit královně, co zjistil, aby měla čas vzít děti a ukrýt se. Ta ovšem nehodlá utíkat a využívá Nedem poskytnutý čas ke koupi spojenců v Přístavišti a Robertově vraždě. Její bratranec Lancel, který je královým osobním panošem, mu při lovu podá příliš mnoho vína a Robert je smrtelně zraněn rozzuřeným kancem.

Ned nedokáže umírajícímu příteli sdělit pravdu o manželčině nevěře. Nic netušící Robert ho jmenuje regentem "svého" syna Joffreyho, který má nastoupit na trůn po něm. V posledních chvílích života přehodnocuje své rozhodnutí ohledně Daenerys a dovolí Nedovi odvolat vrahy. Na to už je ovšem příliš pozdě, jak mu oznamuje Varys, protože "ptáčci" už uletěli.

Přestože Neda tato záležitost mrzí, má momentálně vlastní problém, kterým se musí zabývat - intrikánskou královnu Cersei a nového krále Joffreyho. Eddard má v plánu dosadit na trůn právoplatného dědice, Robertova mladšího bratra Stannise. Posílá mu dopis o Joffreyho původu a s Malíčkovou pomocí najímá pro svou věc Zlaté pláště. Přesto chce všechno vyřešit bez násilí. Předkládá Cersei své požadavky, ta ovšem nemá v úmyslu vzdát se trůnu a nařizuje Neda zajmout. Ten povolává Zlaté pláště, nic netušíc o faktu, že jejich loajalitu si již koupila královna. Lord Eddard je zrazen především Malíčkem, který mu věrnost Městské hlídky slíbil, a je uvězněn pro zradu. Jeho lidé jsou povražděni přesilou Lannisterských vojáků, Sansa je jako Joffreyho snoubenka vzata pod královninu "ochranu", to však slouží pouze k ovlivnění její mysli pro Joffreyho věc. Jediným, komu se podaří uprchnout je Nedova mladší dcera Arya, která se od té chvíle potlouká v ulicích Králova přístaviště.

V tísni poznáš přítele, praví se, a tak poznal přítele i lord Stark. Ve sklepeních ho navštěvoval Varys Pavouk a donášel mu informace zvenčí. Jeho důvody byly prosté - "Já sloužím Říší, můj pane. Někdo musí." Varys mu mimo jiné prozradil, že Sansa prosí za jeho očištění a královna je prý ochotna poslat ho na Zeď, pokud se přizná ke zradě.

Už kvůli Sanse Ned královninu nabídku přijímá. Je vyveden na schody Baelorova septa, aby se přiznal a přijal svůj rozsudek. Královna i Sansa se přimluví za zmírnění Eddardova trestu, mladý král Joffrey je však krutý a nevypočitatelný a nařizuje seru Ilynu Payneovi, vykonavateli královské spravedlnosti, aby mu přinesl Nedovu hlavu.

Se ctí žil lord Eddard z rodu Starků a beze cti zemřel, s cejchem zrádce v očích lidu. To jeho čest mu nedovolila hrát tu politickou hru o nejvyšší postavení v Říši a jeho čest ho přivedla na popravčí špalek. Protože když hraješ hru o trůny, buď vyhraješ, nebo zemřeš.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Vrátíte se ještě?

Ano
Ne
42

Komentáře

1 Tifa Tifa | Web | 16. září 2012 v 17:17 | Reagovat

Hej ale fakt by mě zajímalo, jestli je teda Jon syn Lyanny :D Fakt, že jo!
Holka, výborný popisy postav :)) Moc se mi líbí :) Ale už bych to měla přestat čítat, abych se nedozvěděla něco, co nechci :D I když toho vím už tak dost xD Teprve dočítám Střet králů :D

Jo a Akai, mám na tebe obří prosbu! :D Rozhodla jsem se z toho svýho wigwamu přesunout na novej blog. Ještě to není oficiální, protože je teprv... jak to říct... na výrobním páse :D Chybí tam dost věcí, ale tou hlavní, kterou já prostě nemůžu dát, je desing :))
Píšu tobě, protože se mi desingy od tebe vždycky líbili nejvíc, dělalas mi dva, mám dojem :-D a tak jsem tě chtěla poprosit ještě o jeden :) Jetli budeš mít čas a náladu na tvoření, tak kdyžtak napiš na můj blog :D Furt funguje ;)

2 Tifa Tifa | Web | 16. září 2012 v 20:16 | Reagovat

Ach, děkuji ti, jsi má spása :))
Na Bouři mečů se neskutečně těším - obvzlášť na ty části s Jonem a Ygritt, které jsem mimochodem už četla u svýho uchylnýho kamoše xDDD *_*

jestli teda můžu být tak drzá, že si řeknu, co bych tam chtěla, tak bych ti to nějak specifikovala... Chtěla bych to trochu barevný, né jenom ty černo-bílí patlaniny, co dělávám já :D Nějakou světle zelenou, nebo blankytně modrou a tak... Něco jednoduchýho, nějaký pěkný okraje, nějakou texturu tam hodit, a na záhlavý... Hmmm :-D Nevím jestli tam chci nějakou postavičku, ale kdyby si našla nějakou original fantasy postavičku, tak ju tam dej ;) A možná bych tam chtěla i citátek :D Teď se mi zalíbil od Augute Rodin Pravda má jednu velkou výhodu: člověk si nemusí pamatovat, co řekl. Nevím jak to je anglicky, ale určitě to bude vypadat líp :D
Uf... Když teď na to koukám, je to dost složitý :D Kdybys měla s něčím problém nebo se chtěla na něco zeptat, tak mi klidně napiš .)) Děkuju moc :)

3 Tifa Tifa | Web | 17. září 2012 v 21:17 | Reagovat

Noooo... Nechu být nevděčná mrcha :D :D Ale tohle mi příjde jako takovej vtipnej obrázek :)) Mimochodem fakt pěknej, ale je takovej moc kreslenej... Chtěla bych něco.. serióznějšího :D :-D Jsem hrozná, co?

4 Tifa Tifa | Web | 18. září 2012 v 22:41 | Reagovat

Wow, všechny jsou boží :)) Ale zaručeně nejvíc se mi líbí ten 2. a 4. :-D :) Jestli bys z toho něco dokázala udělat, byla ti moc vděčná :) Vypadalo by to úžasně :-D Díky, že si s tím děláš tolik práce :)

5 Tifa Tifa | Web | 21. září 2012 v 19:58 | Reagovat

Ten od Twaina je taky fajn, ale přece jen :D xD Radši to přelož, nevadí, že to nebude ofi verze :)) Prostě to bude Akai verze :-D
To se tady hromadí ty moje komentáře co? :D Jinak děkuju, že si začala tak brzo :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama