Popis charakteru - Robb Stark

7. září 2012 v 16:20 | Akai |  Charakteristika - Píseň Ledu a Ohně
Upozornění pro začátek - tento text NENÍ kradený z postavy.cz, je psaný mou rukou a tou samou rukou byl na postavy přidán. Ano, autorem není nikdo jiný než já.

Další popis je k Robbu Starkovi, stále zůstáváme ve světě Písně ledu a ohně. Nemohu svůj pisatelský počin věnovat nikomu jinému než Riveän, která je snad jeho nejzapřisáhlejší fanynkou.

Jméno: Robb Stark
Tituly: Dědic Zimohradu, Král Severu, Mladý Vlk
Věk: 14 let
Autor: George R. R. Martin
Hraje: Richard Madden

Robb Stark je nejstarším synem lorda Eddarda Starka a jeho manželky Catelyn z rodu Tullyů a je tudíž i dědicem Zimohradu a Severu. Stejně jako většina jeho sourozenců, s výjimkou jeho nejmladší sestry Aryi, zdědil po své matce modré oči a rezavé vlasy. Po svém otci má smysl pro spravedlnost a čest.

Ačkoliv sídlem rodu Starků je Zimohrad, Robb se narodil v Řekotočí, kde pobývala jeho matka v době Robertovy rebelie, jíž se účastnil její manžel i otec. Po konci vítězné války se lord Stark se svou ženou a synem vrátil na Zimohrad, kde Robb vyrůstal se svým nevlastním bratrem Jonem Sněhem, kterého si Eddard přivezl z války a později se svými vlastními sourozenci - sestrami Sansou a Aryou a bratry Brandonem a Rickonem. Téměř bratrem mu byl i svěřenec lorda Starka, Theon Greyjoy, jenž byl Seveřanům svěřen do opatrovnictví po neúspěšné rebelii svého otce, Balona Grayjoye, jako zástava loajality Železných ostrovů.

Robbovi se dostalo dobrého vzdělání i výcviku ve zbrani, po celý svůj život byl jako dědic rodu Starků připravován k vládě nad Severem.


POZOR!!! NÁSLEDUJÍCÍ ČÁST TEXTU OBSAHUJE VYZRAZENÍ DĚJE!!!

Na Severu přetrvávají staré obyčeje, podle jednoho z nich má při popravě rozsudek vykonat člověk, který jej vyřkl. K tomu i jiným starým tradicím vedou Seveřané svoje děti, a proto jsou Robb i jeho mladší bratr Bran přítomni při popravě zběha z Noční hlídky, Gareda. Když se po jejím vykonání vracejí zpět na Zimohrad, objeví mrtvou samici zlovlka a s ní šest čerstvě vržených vlčat, každé pro jedno ze Starkových dětí, včetně Jona Sněha. Robb si nechává vlčka s kouřově šedou srstí a žlutě svítícíma očima a dává mu jméno Šedý vítr. Jsou povinni vlčata krmit, cvičit a starat se o ně. Zlovlci, mocná zvířata, která se vyskytují povětšinou severně od Zdi, jsou odpradávna v erbu rodu Starků. Objevení jednoho z nich v Sedmi královstvích předpovídá příchod zimy.

Když je lord Eddard požádán králem Robertem Baratheonem, aby zastal úřad Králova pobočníka, a odjíždí spolu se Sansou a Aryou do Králova přístaviště, vládne Robb Zimohradu i Severu místo otce s pomocí své matky. Když se i ona vydává do Králova přístaviště, zůstává povinnost řídit Zimohrad jen na něm samotném.

Poté, co je po Robertově lord Stark neprávem obviněn ze zrady a uvězněn, svolává Robb své vazaly a se zhruba dvaceti tisíci muži, které se mu podařilo shromáždit, vyjíždí na jih do Řekotočí, kde vládne jeho děd Hoster Tully. S tak velkou armádou je však velmi obtížné překročit Trojzubec, jehož objetí by zabralo příliš mnoho času, takže jsou nuceni přejít přes Dvojčata, dva totožné hrady propojené mostem, které jsou pod správou rodu Freyů. Ti jsou sice vazaly rodu Tullyů, ale nikdy neriskují nepřízeň koruny a kdyby lord Walder Frey povolil severské armádě Dvojčata překročit, byla by to jasná podpora Robbova tažení. A tak si vymohou vysokou cenu - Robb přijme za svého panoše jednoho z Freyových synů, jeho sestra Arya se v budoucnu vdá z jiného z nich a sám Robb se ožení s některou z Freyových dcer. Na oplátku jim povolí přechod a poskytnou seveřanům čtyři tisíce mužů. Robbovi nezbývá nic jiného, než jejich podmínky přijmout.

Krátce nato dochází k prvnímu střetu Seveřanů a Lannisterskou armádou, k bitvě v Šeptajícím lese. Robb pošle dva tisíce svých mužů jako návnadu napadnout největší část Lannisterských sil pod vedením Tywina Lannistera a sám vede zbytek svojí armády proti nic netušícímu Jaimemu Lannisterovi. V krvavé řeži se Seveřanům podaří nepřátelskou armádu rozdrtit a samotného Jaimeho zajmout. Tím se jim dostává do rukou cenné rukojmí, které by mohli vyměnit za lorda Eddarda a Robbovy sestry, které jsou podle zpráv též drženy v Králově přístavišti.

Mezitím je však na žádost krále Joffreyho lord Eddard popraven jako zrádce. Původní tažení za účelem osvobození lorda Starka tak bere za své a Robbovi vazalové, kteří odmítají podléhat vládě chlapce, jenž nechal zabít jejich lenního pána, prohlašují Robba Králem Severu. Spolu s ním jsou svými muži korunováni i mladší bratři předchozího krále, Stannis a Renly. Z hry o trůny, kterou hrají velcí páni v politice, se stává otevřený střet králů.

Robb, nyní jako Král Severu, posílá Theona Greyjoye, který po jeho boku věrně bojoval v Šeptajícím lese, na Štít, sídlo rodu Greyjoyů, aby vyjednal spojenectví Severu a Železných mužů. Tím by Robb získal flotilu, potřebnou k napadení Králova přístaviště z moře. Zároveň posílá svou matku za mladším z bratří Baratheonů, Renlym, aby se pokusila vyjednat spojenectví tam. Renlyho stotisícová armáda by byla pro Seveřany vítanou posilou.

V obou případech se však dostaví neúspěch. Na Štítu se lord Balon prohlásí pátým králem a Theon bude jako jeho syn bojovat po jeho boku. V srdci své vlastní armády byl Renly před očima Catelyn zavražděn stínem ještě před případnou domluvou spojenectví. Robb tak zůstává odkázán jen na své původní síly, ze Severu navíc přichází zprávy o útoku Železných mužů.

I přes tyto neúspěchy však Robb dál navazuje na vítězství v Šeptajícím lese porážkou formující se Lannisterské armády u Volského brodu, Jasanohradu a na Skalisku. Právě na Skalisku přichází osudný moment - Robb se zamiluje do dcery pána Skaliska Gawena Westerlinga, Jeyne, která mu ošetřuje zranění, jenž utržil v bitvě. Zatímco se tam zdržuje se svou armádou, dorazí k němu zpráva a útoku Železných na Zimohrad. Podle všeho byli vedeni Theonem Greyjoyem, který nejenže se Zimohradu zmocnil, ale zavraždil Robbovy mladší bratry, Brana s Rickonem. V době, kdy je mu tato zpráva sdělena, s ním zrovna pobývá Jeyne Westerling, která ho milostným způsobem "utěší". Robb se s ní následně ožení, aby ji nezneuctil, čímž však poruší slib, jenž dal Walderu Freyovi.

Freyové si jeho svatbu s Jeyne Westerling, která je z méně významného rodu než je ten jejich, vyloží jako urážku a všichni jejich muži opouštějí Severskou armádu. Robbova síla se začíná drolit a není připravena na nadcházející bouři mečů, při které od oceli odskakují jiskry hněvu.

Robb se i se svou novomanželkou vrací do Řekotočí, kde musí řešit nové problémy. Jeho matka Catelyn, zoufalá ze ztráty Brana a Rickona, propustila na svobodu jejich jediné doopravdy cenné rukojmí, Jaimeho Lannistera. Poslala Brienne z Tarthu, aby ho odvedla do Králova přístaviště a tam vyměnila za Sansu a Aryu.

Tímto činem se proti Robbovi obrátí jeho vlastní vazalové, znechuceni výměnou rytíře jako je Králokat za dvě dívky. Jeho propuštění těžce nese Rickard Karstark, jemuž Jaime v Šeptajícím lese zabil dva syny. Ze vzteku a zármutku zavraždí dva z Lannisterských vězňů, Tiona Freye a Willema Lannistera. Robbovi nezbývá v rámci cti nic jiného, než Karstarka stít jako trest za dvojnásobnou vraždu bezbranných. Jako odpověď na Rickardovu smrt se od Seveřanů odvrací i muži Karstarků a vydávají se zpět na Sever. Robbova armáda se hroutí jako domeček z karet.

Aby získal zpět alespoň část svých původních sil, pokouší se vyjednat příměří s Walderem Freyem. Slíbí mu osobní omluvu a svatbu jedné z Walderových dcer se svým strýcem, Edmurem Tullym, jenž se po smrti svého otce stal pánem Řekotočí. Pro Freye z Přechodu je lord jednoho ze Sedmi království velmi dobrá partie, a tak lord Frey Robbovu nabídku přijímá.

Seveřané tedy putují zpět na Sever, aby si vydobyli zpět své hrady a vyhnali Železné muže, se zastávkou na Dvojčatech na svatbě Edmura Tullyho a Roslin Frey. Vše se zdá být urovnané, hostitelé jsou nezvykle milí a hosté spokojení. Tak je tomu až do chvíle, kdy jsou novomanželé uvedeni na svatební lože. Jakmile se zavřou dveře jejich ložnice, zazní tóny Dešťů Kastameru, nechvalně proslulé Lannisterské písně, a hostitelé začnou vraždit Seveřany pod svou vlastní střechou. K Freyům se zrádně přidávají i Seveřané z Boltonů, kteří začnou pobíjet své vlastní druhy. Ani Robb neunikne smrti, když mu Roose Bolton vrazí dýku do srdce. Po smrti je k jeho tělu potupně přišita hlava jeho mrtvého vlka se severskou korunou. Tak skončila vláda Krále Severu, zavražděného vlastním mužem při události, která vešla do historie jako Rudá Svatba. Mrtvých je mnoho a vrány už se slétají k hostině.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Midori Midori | 5. října 2012 v 23:34 | Reagovat

Nedočetla jsem to do konce, protože nechci vědět, jak to dopadne, ale jinak super :D Ale zděsilo mě, že Robbovi je 14! Jinak super blog ;) ten černý pták, jehož jméno mi teď vypadlo je skvělý ;) i přes dlouhý název sem budu chodit často ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama