Ikebana

6. dubna 2013 v 14:21 | Riveän |  Japonsko

Tak zase jednou pokus o seriózní článek - překvapivě na japonské téma :)
Ikebana


Umění Ikebany (japonsky: 生け花 nebo いけばな "oživené květiny") jinak také známé jako kadó (華道 nebo 花道) - "cesta květin").

Zjednodušeně řečeno, ikebana je japonský způsob aranžování květin, který byl do značné míry ovlivněn ideologií Zenového buddhismu, který se do Japonska dostal z Číny. Samotná ikebana pak vznikala hlavně ve feudálním Japonsku a její základy zůstávají dodnes takřka nezměněny. Vytváření ikebany je považováno za formu meditace, avšak v dnešní době, kdy se ikebana rozšířila po celém světě, je často hodnocena jako forma umělecké seberealizace.

Jak už jsem řekla, umění ikebany je velmi staré, do Japonska se dostalo už během období Asuka (552-645). První školu ikebany zakložil mnich Ono no Imoko 小野妹子, který se po svém návratu z Číny v roce 607 zabýval aranžováním květin pro kjótský buddhistický klášter Rokkakudó 六角堂 (oficiálním názvem Šiundži 紫雲寺). Vzhledem k tomu, že kláštěr se nacházel u rybníka, vazba dostala název Ikebonó 池坊 - mniši od rybníka. Nejstarší, v tomto kláštěře založený, styl jednoduchého aranžování květin se nazývá kuge 供華, kdy se k aranžování využívá pouze větví a květin.


Na rozdíl od jiných způsobů úpravy květin se japonská ikebana snaží vytvořit harmonii lineární konstukce, rytmu a barvy. Stejně důležitý je jak výsledek, tak samotná tvorba, při níž by měl člověk jakoby "splynout" s vytvářeným dílem, relaxovat a vytvořit co možná nejharmoničtější vazbu.Japonci také narozdíl třeba od nás, evropanů, kladou důraz na tvar, linearitu a celkovou harmonii a dokonalost celku, místo aby si všímali jednotlivých květů - kvetoucí rostliny tím pádem nemusí být vždy základem, středem vazby. Často se setkáváme i s použitím jehličnanů a trav.
Stejně tak podstatné jsou vázy, stonky a listy samotných rostlin, různě tvarované větve, kameny, nebo kůra. Velmi důležitý je původ rostlin - listnaté lesy, skalnaté hory, či louky, nebo dokonce vodní plochy - to vše ovlivňuje konečný výsledek.

Celá struktura japonského aranžování květin je založena na třech hlavních bodech, které symbolizují nebe, zemi a lidstvo.


Japonská floristická díla jsou právem považována za umělecká díla. Smyslem vytváření ikebany není pouze "zkrášlování" interiéru a meditace při vytváření jednotlivých vazeb, ikebana by měla místnost obohatit, zklidnit, zbavit ji stresu a vytvořit harmonické prostředí.
Pro japonce je ikabana formou očistného rituálu, věnují se jí s nesmírnou rozvahou a pečlivostí. Samotná filosofie ikebany je založena na tom, že v každé věci přítomné v přírodě se nachází duše. Člověk by se tak měl snažit žít se svým okolím ve vzájemném souladu a jednotě. Právě splynutí s přírodou by mělo být výsledkem tradiční ikebany.

Druhy Ikebany


V dnešní době se můžeme setkat s opravdu velkým množstvím druhů ikebany. Mezi ty základní, nejčastější, patří druh kompozice složený z plovoucích květů s názvem ukibana, nebo kakebana (květy naaranžované v závěsných keramických či bambusových nádobách). Za zmínku také stojí ikebana využívající lučního kvítí - keishiki.
Mezi rané styly ikebany také patří styl Tatebana 立花 - stojící květy. Při tomto stylu se používají vysoké štíhlé nádoby a podle zásad tohoto stylu je vyčnívající část hlavní květiny jedenapůlkrát vyšší než je váza. Hlavní květina je symetricky doprovázená květy po obou stranách.

Na obrázku vidíte, že ikebanu lze vytvářet i s vodními rostlinami...V roce 1462 Sengjú, mistr školy Ikenobó zakládá nový styl zvaný Rikka 立花 - vztyčené květy. Styl Rikka obohatil ikebanu o buddhistickou symboliku. Sedm větví stylu Rikka symbolizuje přírodu a její krásy.

1. vrchol: rjú 嶺
2. horu pod vrcholem: gaku 岳
3. vodopád: rjó 滝
4. město: ši 市
5. údolí pod horou: bi 尾
6. slunce, prvek jin: jó 陽
7. stín, prvek jang: in 陰

Ikebana se stala v 16. století součástí čajového obřadu. Květiny upravené pro čajový obřad a specifický styl jejich úpravy se nazývá Chabana 茶花 - čajová květina. Styl úpravy je odvozený od stylu Nageire 投げ入れ - vhození. Pro tento styl je charakteristické zenbuddhistické chápání světa. Krásná květina je jakoby nahodile vhozená do prosté vázy, kterou často představuje jenom seříznutý bambus.
Se zenbudhistickou filozofií je také spjat styl Seika 生花 (někdy se čte také shóka). Ikebana tohoto stylu se skládá ze tří hlavních částí, symbolizující nebe: ten 天, zemi: chi 地 a člověka: jin 人.
V moderní době jsou populární volné a nevázané styly jako je například styl Jijúka 自由化. Při této ikebaně se nekladou žádná pravidla a hranice, může být používán téměř jakýkoliv materiál.Udělej si sám...


Také vás zaujala ikebana tak jako mě? Není nic jednodušího, než si zkusit navázat vlastní kompozici. Jako příklad uvedu druh ikebany s názvem moribana, což je základní úprava květin do mělkých nádob.

Potřebujete:

Kenzan, což je vlastně ježek, který se dává jako podklad do květinových mís
Nůžky, předpokládám, že všichni víte, co jsou to nůžky :D
Hranatou/oválnou mělkou nádobu se studenou vodou
Kamínky
Rostliny, úplně stačí dva až tři druhy květin a několik větviček, nebo listů. Barvu a druh květin tvolte pokudmožno tak, aby se "netloukla" s prostředím, kam chcete výslednou kompozici umístit.

Postup:

Kenzan umístíme do rohu nádoby.
Květiny zapíchněte do kenzanu, stonky stříhejte rovně a umístěte je tak, aby byli pod vodou. U správné ikebany je velmi důležitý úhel, pod jakým jednotlivé rostliny zapichujete, avšak to je na pár (set) let studia, takže si s tím momentálně hlavu nelamte :D
Nakonec kenzan zakryjte kamínky, tak aby nebyl vůbec vidět.
Důležité je, nechat si na aranžování dostatek času, pracovat v pohodě a práci si užít. Takže vzhůru do toho, přeji hodně štěstí :D

A na závěr ještě nějaká ta inspirace:A tahle vazba se mi líbí asi nejvíc...Díky za pozornost, v brzku zase něco přidám...

Zdroje: wiki, strýček google a pak stránka www.japonet.cz/D2.php (tam jsem sehnala něco málo o druzích ikebany, neb jsem o tom věděla lidově řečeno p.r.d. xD)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kontrolní otázka - který čaj máte raději k vodní dýmce? (prosím, odpovězte, ať můžu konečně všem dokázat, že nejlepší je Karkáde :)

Masala/Saleb
Karkáde/Ibišek
Tuareg
Nějaké Japonsko...třebá...Kukicha
Dumka/Živý-mrtvý (tj. ještě o něco odpornější dumka :)
Něco úplně jiného (a Kofola se nepočítá :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama