Obento/Bentó a já

6. dubna 2013 v 14:37 | Riveän |  Japonsko

Někdy je život vážně naprd.
Třeba když se dozvíte tohle:
.
.
Nebo naopak nemá daleko k dokonalosti - to když se vám do ruky dostane bento, tedy, a já to musím popsat tímto nechutně hopperským přívlastkem, vymazlený japonský oběd.
Pokud vás zajímá, o co jde, popřípadě jste se s následujícími dokonale kýčovitě-bohovskými "krabičkami" ještě nesetkali, máte jedinečnou možnost něco o tomto výjimečném způsobu stravování zvědít...
.


Co je to bento?
.
Bento (popřípadě obento) je jednoduše řečeno japonský oběd sbalený do krabičky. Původně takové bento tvořila vlastně jen bílá rýže, později následovaná masem nebo zeleninou - skladní a precizní japonci dodnes vytváří všemožné kreace (viz obrázky) z různých surovin a šetří tak jak čas, tak i nervy - no uznejte, už jen dívat se na domácí obento je povznášející :)
Zajímavé je, že se leze potkat se spoustou krabiček s již předpřipravenými přihrádkami pro snadnější rozdělování jednotlivých surovin, popřípadě si lze celé bento koupit hotové, naplněné (ale to už pak není taková sranda).
Kupodivu se v poslední době tato forma stravování uchytila zejména v USA, kde si (překvapivě) přizpůsobili její obsah vlastním potřebám a v podstatě tak nyní označují jakýkoli oběd v krabičce. (A ne, není to váš svačinový rohlík s nalepeným modrým ubrouskem, jen to ne :)
.
.
Proč zrovna obento-chan?
.
Výhoda takového benta je v tom, že vždycky víte, co jste do něj sami nacpali - zároveň, pokud se řídíte tradičním způsobem přípravy, jde o docela zdravou a zároveň vydatnou záležitost. Oceníte ho jak ve škole, tak v práci, nebo kdekoli na cestách - nemusíte se strachovat, kde poobědvaté - prostě už máte všechno s sebou.
.
.
Příprava...
.
Základem je výše zmíněná krabička - na velikosti až tak nezáleží ale většinou jde o bedýnku tak 10cm X 15cm, která by měla být pokudmožno uzavíratelná. Radím použít spíše mělčí krabičky, vypadá to pak efektněji a lépe se to jí :)
Zaplnit ji můžete takřka jakkoli, záleží jen na fantazii a chuti. Pokud byste ale byli obzvláště zvídaví, lze v hlubinách strýčka googla nalézti oficiální tabulky japonských úřadů doporučující obsah kCal na osobu dle jejího pohlaví a váhy. Něco obdobného by se vám mělo zjevit na stránkách lunchinbox.net
.
Může se stát, že budete vyšší, než kterákoli uvedená hodnota - pak si to buď přepočítejte, nebo naplňte trapně po evropsku :D
Tak jako tak, základem každého obenta zůstává bílá rýže, vařená nebo i čerstvá zelenina, houby, lustěniny, těstoviny (zřídka), brambory (ještě méně obvyklé), sója, maso, vejce nebo vaječné omelety, ryby nebo jiné mořské plody, často také ovoce (i sušené), popřípadě sýr, řasy... prostě to, co vám chutná. Před zabalením nezapomeňte vše okořenit a osolit - tak, jak byste to jedli doma - na cestách totiž těžko někde vyhrabete solničku.
.
Nezapomínejte, že jídlo by mělo být naskládané tak, aby se navzájem nemíchalo a přibalte též nějaký ten jídelní nástroj - ideálně hůlky. V tom případě byste své obento neměli naplnit kousky tak velkými, aby se musely krájet!
.
.
Na okraj...
.
Bento je nejlepší předpřipravit si večer a přes noc ho dát do ledničky. Následně jej pak celý den nechte jen tak (pozor na snadno se kazící potraviny) a k obědu si můžete pochutnat na bentu o pokojové teplotě.
Existují samozřejěm i obenta určená k ohřívání - ta je třeba (zcela nečekaně) ohřát :D
.
Jen tak pro inspiraci:
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kontrolní otázka - který čaj máte raději k vodní dýmce? (prosím, odpovězte, ať můžu konečně všem dokázat, že nejlepší je Karkáde :)

Masala/Saleb
Karkáde/Ibišek
Tuareg
Nějaké Japonsko...třebá...Kukicha
Dumka/Živý-mrtvý (tj. ještě o něco odpornější dumka :)
Něco úplně jiného (a Kofola se nepočítá :)

Komentáře

1 Panda/Yokouš Panda/Yokouš | Web | 9. dubna 2013 v 10:22 | Reagovat

Rize, jedině rize!! :D

2 BenyX BenyX | E-mail | 17. ledna 2017 v 8:53 | Reagovat

I found this page on 11th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama