Recenze - Divergent

30. srpna 2013 v 20:48 | Akai |  Recenze - knihy, mangy
Pamatuje si mě ještě někdo? Asi ne. Ale rozhodně za tím nehledejte skutečnost, že jsem se tu posledních asi pět měsíců neukázala. Nebo fakt, že za celou tu dobu, kdy jsem tu opravdu byla, jsem vydala asi tři a půl článku. V každém případě tu jsem teď a hodlám napsat článek. Vážně. Poctivě. Ačkoliv, nutno příznat, netuším jestli ho kdy dopíšu, takže možná zůstane navždy v rozepsaných a já budu nadále zapomenuta. No, uvidíme, co se s tím dá dělat.

Ale k věci - k tomuto neskonale hrdinskému počinu jsem se odhodlala, abych obohatila vaše duše a vaši mysl o jednu perfektní záležitost, přesněji knihu. Tedy spíš knižní sérii. And here we go.

Divergent

Název: Divergent
Název v češtině: Divergence (znamená to něco jako odchýlení, oddalování se)
Autor: Veronica Roth


Žánr: Sci-fi, fantasy
Hlavní postavy: Beatrice "Tris" Prior, Four (česky Čtyřka... teda alespoň myslím, já to četla anglicky, takže nemám ponětí, jestli mu tak říkají), Jeanine Matthews, Caleb Prior, Tori, Christina, Peter, Will, Eric, Al, Marcus Eaton...

Moje hodnocení: 9/10


Pro začátek musím upozornit, že jsem Divergent četla jen v originále, což znamená, že většinu názvů, jmen a podobně budu prostě zmiňovat tak, jak jsou v angličtině s následným vysvětlením/překladem, ačkoliv předpokládám, že v dnešní době se na internetu stejně nikdo bez alespoň základní znalosti angličtiny nepohybuje.

Upřímně - koupili byste si knížku, jejíž název vám připomíná nějaký děsivý matematický pojem? Pokud nejste vášnivým matematikem, vaše odpověď by byla pravděpdobně... ne. Takže musím ze ještě před recenzí a popisem knihy samotné vytknout českému překladateli/překladatelce, že i v našem jazyce rodném pojmenoval knihu Divergence, přestože si myslím, že se dal najít lepší název, který by přilákal více lidí.

Dobře, dobře, končím s okecáváním okolo.

Děj nebo něco na ten způsob:

Příběh se točí okolo šestnáctileté Beatrice Prior, která žije v Chicagu v blíže neurčitelném čase kdesi v budoucnosti. Společnost ve městě se dělí do pěti odlišných frakcí - Abnegation, Amity, Candor, Dauntless a Erudite. Každá z nich vyznává určitou vlastnost, podle které se
celá frakce řídí a podle níž si mladí lidé vybírají, ke které frakci se připojí.


Abnegation tvoří lidé, kteří se rozhodli žít nesobecky a pomáhat druhým. Takže například nesolí, nemají v domech zrcadla nebo neslaví narozeniny, protože něco takového by sloužilo pouze jim samým. Padesát vybraných lidí z Abnegation tvoří vládu města, neboť nebudou rozhodovat ve svém vlastním zájmu, ale pro blaho ostatních. Zbytek pracuje pro různé charity nebo podobně. Chodí oblékaní v šedém.


Amity vyznávají mír, jsou to vlastně takoví bezstarostní hippies. Pracují v zemědělství a zásobují město potravinami. Nemají vůdce, pouze mluvčího a vždy se rozhodují jako společnost, tzn. debatují, dokud se vzájemně nedohodnou, což může občas trvat docela dlouho. Ale ve své podstatě jsou Amity vlastně docela milí a neškodní. Barvami jejich frakce jsou žlutá a červená.


Candor je frakce, ve které je nedjůležitejší upřímnost a pravdomluvnost. Lidé z Candoru plní práci soudců, právníků a podobná povolání. Jsou otevření a dokážou rozpoznat, když člověk lže podle jeho chování. Nemají oficiálního vůdce, nýbrž reprezentanta. Jejich barvami jsou černá a bílá v konstrastu.


Dauntless věří v odvahu a nebojácnost. V jejich manifestu je je sice psáno (můj volný překlad z angličtiny) "Věříme v obyčejné projevy odvahy, v kuráž, která žene jednoho člověka, aby se postavil za jiného.", ale dnešní Dauntless si svou odvahu často dokazují nebezpečnými kousky, jako je například šplhání na vysoké budovy bez zajištění, vyskakování z jedoucího vlaku, naskakování do jedoucího vlaku a podobně, což vede k občasným úmrtím.
Dautless většinou vede lichý počet vůdců (3 nebo 5), aby nemohla nastat patová situace při hlasování. Jejich povinností je působit jako ochránci města a hlídat plot, aby něco nebezpečného neproniklo dovnitř. Nosí černou barvu a můžete u nich najít tetování či piercing.


Erudite tvoří lidé oddaní vědě a výzkumu, vyznávají inteligenci a vědění. Erudite městu poskytuje knihovníky, vědce, učitele a lékaře. Jejich vůdcem bývá člověk s nejvyšším IQ. Mnoho členů Erudite nosí brýle, aniž by je skutečně potřebovali kvůli vadě zraku a jejich barvou je modrá, jelikož uklidňuje a pomáhá mozku v soustředění se.


V šestnácti letech mají mladí lidé možnost vybrat si frakci, do které chtějí patřit. Dni vybírání předchází test, který určí, pro kterou skupinu se hodí. Ten probíhá formou simulace, člověk se dostává do různých situací, ve kterých se podle jeho rozhodnutí pozná, kam zapadá. Poté se vysloví, jestli chce zůstat ve frakci, do které se narodil a kde vyrůstal, nebo jestli chce přejít do jiné, čímž ovšem opustí svou rodinu a přátele.
Ve frakci pak uchazeče čeká určitý čas, kdy se (v případě změny frakce) seznamují s jejími zvyklostmi a procházejí obdobím iniciace, po kterém jsou buď do frakce přijati, nebo ne. V druhém případě se z nich stávají lidé bez frakce; ti žijí v jim vymezených prostorách z toho, co jim darují Abnegation a plní práce, které nikdo jiný dělat nechce - uklízeči, řidiči autobusů, většinou ale žijí jako dnešní bezdomovci.

Existuje však určitá skupina lidí, která se vymyká "normálu", díky odlišnostem v jejich mozku jsou jsou schopni kontrolovat simulace - když je například v simulaci nějaké sklo, tento typ lidí jej dokáže rozbít pouhou myšlenkou, zatímco někdo obyčejný by s ním nedokázal udělat nic. (Abych vás nepletla, takové vymoženosti jako rozbíjení skla a podobně se vztahují jen na simulace.) Takovým lidem se říká divergenti a další zvláštností jich týkající se je, že je není možnou zařadit do jedné frakce, mají předpoklady pro více z nich.

Beatrice patří právě do této skupiny lidí, je divergent s předpoklady pro svou rodnou frakci Abnegation, navíc pak pro Dauntless a Erudite. Být divergentem je ovšem velmi nebezpečné - často se jim stávají "nehody" typu "sedmkrát mi upadl na nůž, vážně!". Za těmito praktikami stojí především vůdkyně Erudite Jeanine Matthews. Beatrice má ale štěstí, neboť bratr Tori, která dohlíží na Trisin test, byl také divergent, než se mu stala podobná nehoda, takže ji Tori varuje.

Přirozeně vám neprozradím už nic moc bližšího k ději, abych zas nevyžvanila všechny zajímavé zvraty a spol.

Jak jsem psala už na začátku, českou verzi nemůžu hodnotit, ale co se angliské týče, četlo se to skvěle. Pozitivní pro mě bylo, že Tris není žádná superhrdinka, která všem nakope zadky, ani supermodelka s dokonalým obličejem - je to prostě vcelku obyčejná holka, nijak zvlášť hezká, nijak zvlášť šikovná. Snad jen ta věc s divergencí, ale pravdou je, že být divergent není zas natolik ojedinělé, že by se z Beatrice stala nějaká vyvolená spasitelka světa.
Dalším zajímavým faktem je, že děj neobsahuje milostný trojúhelník (jen obyčejný pár, a to se prostě stává, že spolu dva lidi chodí, ne?).
Dalším plusem jsou skvělí záporáci, buď je v celé jejich zápornosti zbožňujete nebo je z hloubi duše nenávidíte, ale tak to má u záporáků být, ne?

Tak či onak, Divergent i Insurgent (druhý díl, Insurgent znamená něco jako rebel) se zařazují do pomyslné knihovničky oblíbených knih a já už netrpělivě očekám závěrečný díl trilogie Allegiant, který vychází 22. října, stejně jako připravovaný film s datem premiéry někdy v březnu. Prozatím vřele doporučuji první dvě knihy.

Zde ještě nedávno vypuštěný teaser trailer a trailer na Divergent-film:
(musím se přiznat, že ten krátký teaser se mi líbí víc, čímž ovšem netvrdím, že regulérní trailer je nějakým způsobem špatný)

A regulérní trailer:Tak se tu zatím mějte, já se za pár měsíců možná zase objevím :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 2. září 2013 v 18:17 | Reagovat

Hmm, že bych si Divergent nakonec přečetla? Četla jsem českou verzi a nijak mě neoslnila, i když jsem se nedostala daleko, ale anglická by mohla být lepší, navíc čtu v angličtině radši. :3

2 Rivean Rivean | Web | 2. září 2013 v 19:12 | Reagovat

Ženská ty iješ :D halelujah! :D jinak recenze (stejně jako kniha sama) je naprosto epesní... chjo, jdu se zahrabati :)

3 Jajík :) Jajík :) | 21. března 2014 v 10:57 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama